اختلال افسردگی عمده چیست؟

سَرنَخی به اختلال افسردگی اساسی ...

اختلال افسردگی اساسی، که به اون Major depressive disorder (MDD) هم میگن، یک نوع اختلال روانی از انواع افسردگی هست که با از دست دادن علاقه به چیزی، کم‌شدن عزت نفس و خیلی چیزهای دیگه که در ادامه بهش اشاره میکنم، مشخص میشه. این اصطلاح از افسردگی عمده، برای اولین بار در سال 1970 توسط عده‌ای پزشک آمریکایی معرفی شد و از اون زمان به بعد مورد مطالعه و تحقیق قرار گرفت. حالا قراره که باهم ببینیم داستان افسردگی عمده یا اساسی چیه؟ پس با سرنخک همراه باش…

افسردگی عمده چیست؟

غم و اندوه، بخشی طبیعی از تجربه انسانه و خیلی از افراد ممکنه که زمانی با از دست دادن عزیزانشون و یا هر اتفاق بد دیگه‌ای، به افسردگی دچار بشن و خود همین میتونه برای خیلی‌ها چالش سختی باشه. خیلی از این احساسات معمولا کوتاه مدت هستند و با گذشت زمان فرد به حالت طبیعی خودش برمیگرده. وقتی که برای طولانی مدت احساس غم و اندوه داشته باشی، ممکنه که دچار افسردگی اساسی یا ماژور دیپرشن شده باشی.

افسردگی عمده یا افسردگی اساسی که به عنوان افسردگی بالینی هم ازش یاد میشه روی بخش مهمی از کارهای روزانه، رفتارها و عادت‌هایی که داری تاثیرگذاره؛ همچنین این نوع از افسردگی مستقیما روی خلق و خو، رفتار و یکسری از روتین‌ها، مثل اشتها و خواب میتونه تاثیر منفی بزاره.

افسردگی عمده یکی از شایع ترین بیماری‌های روانیه که آمارها به خوبی نشون دهنده این قضیه هستش. در سال 2019 در طی تحقیقی که در کشور آمریکا انجام شد، نمشخص شد که بیشتر از 7.5 درصد از بزرگسالان متاسفانه به افسردگی اساسی دچار می‌شوند.

نکته مهم و منفی قضیه اینه کهف خیلی از این درصدی که گفته شد نه تنها در آمریکا بلکه داخل همین ایران خودمون خیلی از افراد بخاطر غروری که دارن، اصلا دنبال درمان این بیماری نیستند. خیلی از افرادی هم که دچار این اختلال شدند، میتونند که یاد بگیرند با استفاده از روش‌های درمانی که وجود داره این دوره سخت از زندگی رو با موفقیت پشت سر بگذارند. داروها، روان‌درمانی و خیلی از روش‌های دیگه میتونه کمکت کنه که از شر این بیماری خلاص بشی و به حال خوب خودت برگردی.

علت بروز افسردگی اساسی چیست؟

مثل خیلی از اختلال‌ها و بیماری‌های روانیه دیگه، افسردگی عمده یا ماژور هم علتش هنوز به صورت دقیق مشخص نیست؛ اما چند عامل میتونه خطر ابتلا به این بیماری رو افزایش بده پس باید خیلی حواست جمع باشه و دقت کنی که ببینی توی کدوم از این شرایط هستی. دو عامل درونی که میتونه روی افسردگی عمده تاثیر گذار باشه ترکیبی از ژن‌ها و استرسی هستش که درونت وجود داره و روی مغز تاثیر میزارن و نهایتا باعث این اختلال میشوند. علت دوم تغییرات هورمونی هستش که داخل بدنت رخ میده و نهایتا میتونه به ایجاد اختلال ماژور (افسردگی عمده) کمک خیلی خوبه بکنه.

عوامل خارجی در بروز افسردگی اساسی:
مصرف الکل یا مواد مخدر شرایط پزشکی خاص مثل سرطان یا کم‌کاری تیروئید
استفاده از هورمون‌هایی مثل استروئیدها سوءاستفاده یا آزار جنسی در دوران کودکی

علائم و نشانه‌های افسردگی اساسی یا عمده کدامند؟

پزشک متخصص یا روان‌درمان‌گرها میتونند به راحتی بر اساس علائم و نشانه‌هایی که افسردگی عمده داره، این بیماری رو برات تشخیص بدن و بهت کمک بکنند. معمولا وقتی به متخصص این حوزه مراجعه میکنی از شما سوالات مختلفی میپرسند یا حتی ممکنه که به شما پرسشنامه‌ای بدن که از این روش بتونن به راحتی این بیماری برات مشخص کنند که آیا دچار این بیماری هستی یا خیر.

موارد تشخیص بیماری افسردگی اساسی:
شما  باید تغییراتی رو در عملکردهای خودتون حس کنید
علائمی که در شما وجود داره باید برای یک دوره، دو یا بیشتر از هفته باشه
حداقل یکی از علائم رفتارهای افسرده، از دست دادن علاقه یا لذت رو داشته باشی

نشانه‌های افسردگی عمده که باید آن‌ها را حتما بشناسید:

باید 5 مورد یا بیشتر از این علائم رو در دوره‌ی دوهفته‌ای تجربه کرده باشید:

 • تقریباً هر روز در اکثر اوقات روز، احساس غمگینی یا تحریک پذیری داشته باشی
 •  کمتر، به بیشتر فعالیت هایی که زمانی از آنها لذت می بردید علاقه مند هستی
 • به طور ناگهانی وزن کم یا اضافه می کنی و یا اشتهات تغییر می‌کنه
 • برای به خواب رفتن مشکل داری یا می خوای بیش از حد معمول بخوابی
 • احساس بی قراری میکنی
 • به طور غیرعادی احساس خستگی و بی‌علاقگی می کنی و کمبود انرژی داری
 • احساس بی‌ارزشی یا گناه میکنی، اغلب در مورد چیزهایی که معمولاً این احساس رو قبلا در درونت ایجاد نمیکرده
 • در تمرکز، فکر کردن یا تصمیم گیری مشکل داری
 • به آسیب رسوندن به خودت یا به فکر خودکشی هستی

افسردگی اساسی چطوری درمان می‌شود؟

درمان افسردگی عمده یا ماژور معمولا با استفاده از داروها و یا روان‌درمانی انجام میشه؛ اما فقط اینها راه درمان نیست و با تغییرات سبک زندگی میشه به کاهش برخی از علائمی که وجود داره کمک کرد. خیلی وقتا هم هستش که کار، از این نوع درمان میگذره و افسردگیت به حدی رسیده که باید در بیمارستان بستری باشی یا اینکه به طور پیوسته یا فشرده توسط روانپزشک متخصص تحت درمان باشی.

معمولا یکی از راه‌های درمان افسردگی اساسی، استفاده از داروهای ضد افسردگیه

 مهارکننده‌های باز جذب سروتونین (SSRIs) چطور عمل میکنند؟

سروتونین‌ها یا SSRI ها نوعی از داروهای ضدافسردگی هستند که اغلب تجویز میشوند. SSRI ها با کمک به مهار تجزیه سروتونین در مغز عمل میکنند و در نتیجه مقادیر بیشتری از این انتقال دهنده عصبی رو تولید می کنند. سروتونین یک ماده شیمیایی درون مغزه که مسئول کنترل خلق و خو و رفتار است. این داروها ممکنه به بهبود خلق و خو و ایجاد الگوهای خواب سالم کمک کند. افرادی که به اختلال افسردگی عمده دچار هستند معمولا سطح پایینی از سرتونین رو در خودشون دارند. سروتونین‌ها میتونن علائم افسردگی اساسی رو، با افزایش میزان سروتونین موجود در مغز تسکین دهند.

سروتونین‌ها شامل داروهای شناخته شده ای مانند فلوکستین (پروزاک) و سیتالوپرام (سلکسا) هستند. این داروها عوارض جانبی کمی نسبتا دارند که به‌راحتی برات قابل تحمله.

دیگر داروهای افسردگی اساسی کدامند؟

داروهای ضدافسردگی سه‌حلقه ای و داروهایی که به عنوان ضد افسردگی های غیر معمول شناخته می‌شوند، مثل بوپروپیون (ولبوترین)، ممکنه زمانی استفاده بشن که سایر داروها کمکی نکرده باشند. این داروها می تونن عوارض جانبی متعددی از جمله افزایش وزن و خواب آلودگی رو برات ایجاد کنند.

مثل هر داروی دیگه‌ای که وجود داره این دسته از داروها هم، فقط و فقط باید با دستور پزشک متخصص استفاده بشه و هیچوقت سرخود سراغ این داروها نباید بری.

تاثیر روان درمانی روی اختلال افسردگی عمده

روان درمانی که با اسم درمان روانشناختی یا گفتار درمانی شناخته میشه میتونه بطور موثر روی افرادی که دچار اختلال افسردگی اساسی هستند تاثیر مثبت و خوبی بزاره که لازمه این کار ملاقات منظم با یک روان درمانگره متخصص و متحبر در این زمینه است.

فواید روان‌درمانی
خودت رو با یک بحران یا اتفاق استرس‌زایی که تو زندگیت داری سازگار میکنی
این روش کمکت میکنه که برای دستیابی به دیدگاهی متعادل از یک موقعیت معین و اقدام مطابق با ارزش‌ها بجای رفتاری مبتنی بر خلق و خو دست پیدا کنی
مهارت‌های ارتباطی خودت رو بهبود بببخشی
راه‌های بهتری برای کنار اومدن با چالش‌ها و حل مشکلات پیدا میکنی
عزت نفس افزایش پیدا میکنه
احساس رضایت و کنترل را در زندگی بهت دست میده

 

یکی دیگر از راه‌های درمان، ممکنه گروه درمانی باشه که بهت این امکان رو میده که احساسات خودت رو با افرادی که میتونن با اونچه که در حال گذروندن اون هستید در میون بزاری.

تغییر سبک زندگی

علاوه بر استفاده از داروها و روان درمانی که درموردش باهات صحبت کردم، با تغییر سبک و شیوه زندگی که الان داری، میتونی قدم مثبتی برای رفع این بیماری برداری. این تغییرات با تغذیه مناسب، استفاده نکردن از مشروبات الکلی، ورزش و تنظیم خواب مناسب شروع میشه.

تغذیه مناسب برای افسردگی عمده

غذاهای مغذی برای ذهن و بدنت مفیده، در حالی که هیچ غذایی نمیتونه افسردگی رو درمانش کنه، بعضی از انتخاب‌های غذایی سالم میتونه به سلامت روانت کمک بکنه.

نمونه‌ای از غذای سالم در دوران اختلال افسردگی عمده:

 • غذاهای حاوی اسیدهای چرب امگا 3 مانند سالمون
 • غذاهای سرشار از ویتامین‌های گروه B مانند لوبیا و غلات
 • غذاهای با منیزیم که در مغزها، دانه‌ها و ماست پیدا میشوند

ورزش و فعالیت بدنی

اگرچه که کار اصلی افسردگی اساسی خسته کردنته، اما فعال و پرانرژی بودن در این دوره خیلی ضروریه، علل الخصوص ورزش در فضای باز و زیر نور خورشید (ورز‌های هوازی) که میتونه احساس بهتری رو بهت بده.

خواب کافی

داشتن خواب کافی در هر شب خیلی برات حیاتیه، که میتونه از فردی به فرد دیگه کاملا متفاوت باشه، این بازه خواب معمولا بین 7 تا 9 ساعت متغیره.

افراد مبتلا به افسردگی، اغلب مشکل خواب دارند.

حتما توصیه می‌کنم بخونی:
نظر بقیه رو بخون و نظر بده...

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

میخوام افسردگیمو درمان کنم🥺
رزرو وقت مشاوره با روانشناس
وقتش رسیده که افسردگی خودت رو درمان کنی