آشنایی با اختلال افسردگی دائم و راه‌های مقابله با آن

سَرنَخی به افسردگی مزمن

اختلال افسردگی مداوم یا Persistent Depressive Disorder که به اون دیستیمیا هم میگن، یک افسردگیِ مزمن هستش؛ مثل انواع افسردگی‌هایی که هست (افسردگی عمده و…)، این یکی هم ممکنه همراه با احساس غم و اندوه عمیق و حتی ناامیدی باشه. این علائم در حالی ظاهر میشوند که میتونه برای همه نوع از افسردگی ظاهر بشه؛ اما در این یک مورد خاص احتمال داره این نشانه‌ها تا سالیان سال باقی بمونه. پس با سرنخک همراه باش تا به عمق این بیماری نفوذ کنیم و در مورد کنکاش کنیم.

علت بوجود آمدن افسردگی دائم چیست؟

همونطور که میدونی افسردگی، بیماری هستش که خیلی شایعه و هرشخصی احتمال داره اون رو در طول زندگی تجربه بکنه. موسسه ملی سلامت و روان تخمین زده که حدود 20 میلیون نفر از آمریکایی‌ها در سال 2019 افسردگی دائم رو تجربه کرده‌اند. از این تعداد حدود 8 درصدش رو جوانهای آمریکایی تشکیل می‌دهند. مثل خیلی از افسردگی‌های دیگه علت اختلال افسردگی مداوم هنوز به صورت دقیق مشخص نیست، ولی یکسری عامل‌ها هستند که میتونن در بوجود اومدن این بیماری برای یک فرد کمک خیلی زیادی بکنند.

عوامل موثر در بوجود آمدن افسردگی دائم
عدم تعادل مغزی ضربه فیزیکی مغز، مانند ضربه مغزی
رویدادهای استرس زا یا آسیب زا در زندگی، مانند از دست دادن یکی از عزیزان یا مشکلات مالی

علائم و نشانه‌های اختلال افسردگی همیشگی کدامند؟

علائم افسردگی دائم چندان فرقی با افسردگی عادی نداره؛ با این حال تفاوتی بین این دوتا هستش و اونم اینه که افسردگی مداوم، مزمنه و در اکثر روزهای سال علائمِ خودش رو نشون میده و این نشانه‌ها، حداقل به مدت دو سال خودش رو بروز میده.

معیارهای تشخیص افسردگی دائم
حس افسردگی تقریباً هر روز در بیشتر زمان‌های روز کم اشتهایی یا پرخوری
مشکل در به خواب رفتن یا ماندن در خواب انرژی کم یا خستگی
عزت نفس پایین احساس ناامیدی
تمرکز ضعیف یا مشکل در تصمیم گیری

عوامل خطرناک برای افسردگی دائم چیست؟

اختلال افسردگی مداوم، خیلی پیچیده است. همونطور که بالاتر برات توضیح دادم هنوزم علت بوجود اومدن این بیماری مشخص نیست ولی هنوزم برخی از عوامل بیولوژیکی و محیطی میتونن خطر ابتلا به این بیماری رو بیشترش بکنند.

عامل‌‌های خطرناک بیولوژیکی و محیطی برای افسردگی همیشگی
سابقه خانوادگی این بیماری سابقه سایر شرایط سلامت روان، مانند اضطراب یا اختلال دوقطبی
بیماری های فیزیکی مزمن، مانند بیماری قلبی یا دیابت استفاده مواد مخدر

حدود 21 درصد از افرادی که به شدت درگیر مصرف مواد مخدر هستند، متاسفانه درگیر افسردگی هم هستند؛ نهایتا این افسردگی میتونه تبدیل به اختلال افسردگی دائم هم بشه.

تشخیص اختلال افسردگی مداوم چگونه است؟

اولین قدم برای تشخیص اختلال افسردگی دائم، پزشک و روانشناس متخصصه. در این حالت هردو میتونن آزمایش خون و یا آزمایش‌های خاص دیگه‌ای رو پیشنهاد کنند تا براحتی بتونن این بیماری رو در فرد مورد نظر تشخیص بدهند. در حالتی که پزشک تشخیص بده که فرد دچار افسردگی مداوم شده، در وهله اول پیشنهاد میکنه که به یک متخصص روانشناس در این زمینه مراجعه بکنه. برای افراد بزرگسال، باید علائم تقریبا هر روز و به مدت 2 سال یا بیشتر وجود داشته باشند. برای کودکان و نوجوانان، آنها باید در اکثر اوقات روز به مدت یکسال حالت‌های افسردگی دائم رو تجربه کرده باشند.

در هرصورت وقتی که فرد با پزشک یا روانشاس متخصص دیدار میکنه باید کاملا با روی باز و صادقانه در مورد افسردگی خودش صحبت بکنه؛ با این کار تشخیص و نهایتا درمان افسردگی دائم به مراتب راحت‌تر هم میشه.

درمان اختلال افسردگی دائم

درمان بیماری افسردگی همیشگی با استفاده از داروها، تراپی و تغییر شیوه زندگی تاحدودی ممکنه و با استفاده از این سه روش، بعد از شناخت علائم و نشانه‌های افسردگی مداوم، میتونی قدم مثبتی رو برای درمان برداری. در ادامه به بررسی این سه روش می‌پردازیم.

داروهای مناسب درمان افسردگی مداوم

متخصصان این زمینه معمولا انواع مختلفی از داروهای ضدافسردگی رو تجویز می‌کنند که این داروها شامل موارد زیر می‌شوند:

  • مهارکننده‌های بازجذب سروتونین، مانند فلوکستین(پروزاک) و سرترالین(زولوفت)
  • داروهای ضدافسردگی سه‌حلقه‌ای، مثل آمی تریپتیلین و آموکساپین
  • مهارکننده بازجذب سروتونین و نوراپی‌نفرین، مثل دسوونلافاکسین و دولوکستین

ممکنه که با نظر پزشک دوزهای مختلفی از این داروها تجویز بشه و این شرایط هم بسته به شدت افسردگی که فرد داره هم ربط داره چون خیلی از داروهایی که اسم بردم اثرگذاریشون تا چندین هفته ممکنه که طول بکشه.

هرگز بدون مشورت پزشک متخصص در این زمینه از هیچکدام از داروهای ضدافسردگی استفاده نکن، چراکه استفاده بدون دانش از این داروها ممکنه عوارض بدی رو بهمراه خودش داشته باشه.

درمان افسردگی دائم با استفاده تراپی یا روان‌درمانی

یکی از راه‌های مقابله با اختلال افسردگی دائم، روش روان‌درمانی هستش. بعضا ترکیبی از این روش و دارو هم گفته میشه که اثرگذاری بیشتری داره. روان‌درمانی بر افکار، اعمال و رفتار فرد تمرکز داره و از همین طریق روانشناس متخصص میتونه برای مقابله با این بیماری وارد عمل بشه. این نوع از درمان نه تنها در کوتاه مدت به شما کمک خیلی زیادی میکنه بلکه در درازمدت هم میتونه از عود کردن مجدد این بیماری جلوگیری بکنه.

فایده استفاده از روان‌درمانی با کمک روانشاس متخصص یا مشاور
افکار و احساسات خود را به شیوه‌ای سالم بیان میکنی با احساسات خودت کنار میای
خود را با چالش یا بحران زندگی سازگار کنید باورهای منفی رو با باورهای مثبت جایگزین میکنی
احساس رضایت و کنترل رو در زندگی بدست میاری اهداف واقع بینانه برای خودت تعیین میکنی
افکار، رفتارها و احساساتی رو که باعث تحریک یا تشدید علائم میشه رو میتونی شناسایی بکنی

تاثیر تغییر سبک زندگی در بهبود افسردگی دائم

اختلال افسردگی همیشگی یک بیماری طولانی مدته و به همین خاطر، فرد باید به طور فعال در برنامه‌های درمانی که داره شرکت بکنه تا رفته رفته بهبود پیدا بکنه. اما درکنار دو روشی که بالاتر برات توضیح دادم تغییرات شیوه زندگی هم میتونه بسیار تاثیر مثبتی رو در روند درمانی بزاره.

چند نمونه از موارد مهم در تغییر شیوه زندگی
حداقل سه بار در هفته ورزش کنید تمرین یوگا، تای چی یا مدیتیشن
اجتناب از مواد مخدر و الکل مراجعه به پزشک طب سوزنی
رژیم غذایی غنی از غذاهای طبیعی مانند میوه ها و سبزیجات

در پایان باز هم باید تکرار کنم که اختلال افسردگی دائم یکی از اون انوع افسردگیه که مدت زمانش طولانیه و یک شخص ممکنه که علائم رو برای سالها تجربه بکنه. پس صبوری و پیگیری روند درمان در بازه زمانی بیماری خیلی مهم و حیاتیه.

حتما توصیه می‌کنم بخونی:
نظر بقیه رو بخون و نظر بده...

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

میخوام افسردگیمو درمان کنم🥺
رزرو وقت مشاوره با روانشناس
وقتش رسیده که افسردگی خودت رو درمان کنی