✅ Medically reviewed by Fateme Motevalli, licensed psychologist recently

صحت علمی این مقاله توسط فاطمه متولی متخصص روانشناس در سرنخک به تازگی تایید شده است

افسردگی پس از زایمان حقیقت دارد؟

سَرِنَخی به روش‌های درمان افسردگی پس از زایمان ...

با توجه به تحقیقاتی که انجام شده، افسردگی پس از زایمان میتونه با تغییرات هورمونی خاصی که بعد از عمل زایمان اتفاق میوفته همراه باشه. افسردگی بعد از زایمان رو میشه جزء انواع افسردگی به‌شمار آورد که هم شدتش بیشتره و هم دوره‌ی ابتلا طولانی‌تره. 15 درصد از مادرانی که بچه‌هاشون رو بدنیا میارن دچار روان‌پریشی پس‌زایمان میشن. در این دوران سخت، ممکنه که تغییرات خُلقی زیادی رو حس کنی که حتی همراه خودش ناامیدی رو هم داشته باشه؛ اما هرچی که این احساسات منفی شدیدتر باشه، مراقبت و همچنین ارتباط عاطفیت با نوزاد سخت‌تر میشه. از علائم افسردگی پس از زایمان نباید ساده رد شد. باید آگاه باشی که این بیماری کاملا جدیه و برای درمان افسردگی پس از زایمان نیاز به دانش کافی داری. بطور کلی عوامل بروز افسردگی پس از زایمان شامل دلایل هورمونی، عاطفی و یا حتی ژنتیکی میتونه باشه. در نتیجه با شناخت بهتر این نوع از افسردگی میتونی قدم محکمی برای مقابله با خطر ابتلای به افسردگی پس از زایمان برداری. با سرنخک همراه باش تا به زبون ساده، سرنخی به دنیای شناخت افسردگی پیدا کنی.

علائم و نشانه های افسردگی پس از زایمان چیست؟

اگرچه که احساس بدخُلقی یا خستگی بعد از زایمان کاملا طبیعیه، ولی این همه ماجرا نیست. این نوع از افسردگی در افراد مختلف متفاوته و هرکسی میتونه نشانه‌های مربوط به خودش رو داشته باشه. خب حالا برای اینکه بهتر این علائم رو بشناسی کارت رو راحت کردم و بیشتر نشانه‌های مهم این افسردگی رو برات لیست کردم تا بتونی با انواعش آشنا بشی.

تشخیص علائم افسردگی پس از زایمان :

 • احساس ناراحتی یا گریه کردن بدون اینکه حتی دلیلش رو بدونی
 • حس خستگی که خواب به چشمت نمیاره
 • خوابیدن خیلی زیاد
 • پرخوری یا کم خوردی بیش از حد عادی
 • داشتن درد یا بیماری‌های بدون دلیل
 • عصبانیت و ناراحتی‌ای که دلیلش برات مشخص نیست
 • تغییر مکرر حالت‌های روحی ناگهانی
 • حس عدم کنترل روی بخش‌های مختلف زندگی
 • کم حافظه‌شدن
 • عدم تمرکز درست
 • کم شدن علاقه نسبت به چیزهایی که قبلا از اونا لذت میبردی
 • دشواری در ارتباط گرفتن با نوزاد
 • کسل‌کننده و طاقت فرسا شدن هرچیزی
 • ناتوانی در برقراری ارتباط با دیگران
 • فرار کردن از هرچیز و هرکسِ در اطراف
 • ترس از صدمه زدن به خود یا فرزندِ نوزاد

همه این علائم مهم در افسردگی بعد از زایمان که برات گفتم میتونه در طی چند هفته بعد از زایمان شروع بشه و از طرفی هم، طی چند روز کاهش پیدا کنه. نکته مهم در مورد این افسردگی اینه که باید بدونی بدون درمان ممکنه شدتش بیشتر بشه و حالت رو بدتر کنه. جالبه بدونی که

 از هر 10 زن، سالانه بیشتر از یک نفرشون دچار افسردگی پس از زایمان میشه!

آشنایی با علائم و روش‌های درمان افسردگی پس از زایمانراه های درمان افسردگی پس از زایمان رو میدونی؟

بعد از اینکه با اختلال افسردگی پس از زایمان آشنا شدی، حالا میریم سراغ راه درمانش. در وهله اول اگر علائمی رو مشاهده کردی باید به روانشناس متخصص یا پزشک مراجعه کنی.

در حالت کلی روش‌های درمان افسردگی پس از زایمان به 2 روش تقسیم میشه:

 1. استفاده از داروها
 2. روان‌درمانی
خیلی از محقق‌ها معتقدن که استفاده همزمان از هر دو روش به تشخیص دکتر متخصص روانشناس، میتونه موثرتر باشه و روند درمان رو سرعت ببخشه. پس اگر به مشاور روانشناس مراجعه کردی و درمانت شروع شد، باید اینو بدونی که نباید زود جا بزنی چون ممکنه چند بار توی این مسیر شکست بخوری تا بالاخره به کمک تیم پزشکی (روانشناس + روانپزشک) بتونی از این بیماری رها بشی.

مراجعه به روانشناس برای روان‌درمانی افسردگی پس از زایمان چگونه است؟

مراجعه به مشاور روانشناس روشی مناسب برای درمان افسردگی پس از زایمان هست. به این دلیل که این گرفتاری روانی باید از جنبه‌های مختلف بررسی بشه و تنها این توسط روانشناس قابل انجام هست. مثلا ممکنه شما به علت اتفاقاتی در زندگی مشترک دچار این عارضه شده باشی. یا مثلا وجود تله‌های روانی موجب میشه این بیماری تشدید پیدا کنه. لذا کمک گرفتن از متخصص روانشناس بسیار میتونه بهت کمک کنه و لازمه‌ی درمان شماست. در این مسیر ممکنه به تشخیص روان‌ پزشک، شما داروهای مناسب و غیرخطرآفرین برای نوزاد هم مصرف کنی. که جای هیچ نگرانی‌ای نداره. فرآیند به این شکل اتفاق میوفته که شما اول به روانشناس مراجعه میکنی. بعد اون تشخیص میده که درمان دارویی هم میتونه به عنوان درمان مکمل و همزمان با روان‌درمانی، کمک کننده باشه. پس شما رو معرفی میکنه به یک روان پزشک که برات دارو تجویز کنه. و اینطوری شما هم دارو مصرف میکنی و هم جلسات مشاوره خودت رو ادامه میدی. و حالت خوب میشه.

استفاده از دارو برای درمان افسردگی بعد از زایمان چطوریه؟

باید بدونی مصرف دارو و تاثیر گذاریش زمان‌بره و ممکنه چندین هفته طول بکشه تا تاثیر مثبت خودش رو بزاره. نکته‌ی مهمی که نیاز به توجه داره اینه که به عنوان یک مادر باید حواست باشه که مصرف داروهای ضدافسردگی هنگام شیردهی ممکنه تاثیر منفی بزارن و برای نوزاد هم میتونه خطرناک باشه. البته این مورد رو زمانی که به مشاور روانشناس مراجعه میکنی، بهش میگی و اون مراقب این نکته هست.

استفاده‌ی خودرسانه از داروهای ضدافسردگی بسیار خطرناکه و بدون توصیه‌ی مستقیم پزشک روانشناس یا روانپزشک، نباید مصرف بشه!

آشنایی با علائم و روش درمان افسردگی پس از زایمان

درمان طبیعی افسردگی پس از زایمان حقیقت داره؟

با اینکه افسردگی بعد از زایمان یک بیماری کاملا جدیه و نباید بدون مشورت با متخصص روانشناس، خود درمانی کرد، اما عده‌ای از افراد دوست دارند یه سری کارها رو انجام بدن تا بیماری خودشون رو کمی سبک‌تر کنند. البته که در خیلی از موارد، موفق نمیشن و در آخر بازم مجبور میشن به روانشناس مراجعه کنند.

اما در کل، یه سری رفتارها و کارها بی‌ضرر هستند و انجام دادنشون میتونه کمی از این بار سنگین رو سبک کنه. در ادامه با بعضی از این رفتارها آشنا میشیم:

توصیه‌هایی برای درمان افسردگی در خانه نوشتن افکار و احساسات روی کاغذ
صحبت با یک دوست درباره ناراحتی‌ها
مصرف دمنوش‌های آرامش‌بخش (با توصیه پزشک متخصص)
ورزش کردن هوازی

درباره مصرف دمنوش‌های گیاهی، حتما قبلش با دکتر هماهنگ کن که مشکلی برای بچه ایجاد نشه!

علت افسردگی بعد از زایمان چیست؟

در حال حاضر هیچ دلیل واضح و روشنی برای علل افسردگی پس از زایمان وجود نداره؛ اما عواملی مثل تغییرات هورمونی و نوسانات احساسی کاملا به تشدید این بیماری کمک میکنه.

نقش عامل هورمونی در بروز افسردگی پس از زایمان:

یکی از مهم‌ترین و تاثیر گذارترین عامل های بوجود اومدن افسردگی بعد از زایمان تغییرات هورمونی در این دورانه. بعد از زایمان بالا و پایین رفتن هورمون‌های بدن تغییرات جدی‌ در سیستم بدن ایجاد میکنند که همراه خودش این نوع از افسردگی رو بهمراه داره.

چند مورد از عاملهایی که باعث تغییرات هورمونی میشن:

 • سطح پایین هورمون تیرویید
 • کمبود خواب
 • رژیم غذایی نامناسب
 • بیماری های زمینه ای
 • سو مصرف مواد مخدر و الکل

تأثیر عامل احساسی یا عاطفی در بروز افسردگی پس از زایمان:

این عوامل استرس‌زا، میتونن باعث یا تشدید کننده افسردگی باشن:

 • طلاق
 • مرگ عزیزان
 • انزوای اجتماعی
 • مشکلات مالی
 • نداشتن حامی یا پشتیبان

انتخاب روش درمان افسردگی پس از زایمان4 روش اساسی برای مقابله با افسردگی بعد از زایمان

1) برقرار کردن ارتباط !

ممکنه که از اون دسته افرادی باشی که احساس خودشون رو بروز نمیدن که اصطلاحا به این دسته میگیم درون گراها. اما نکته‌ی مهمی هست؛ که اگر بتونی ازش استفاده کنی قطعا گام مهمی رو برای مقابله با این بیماری برداشتی و اون هم برقرای ارتباطه. صحبت کردن با کسی که نزدیکه بهت، این حس رو میده که تنها نیستی و کسی هست که به حرف‌ها و احساساتت جواب بده و درکت کنه. البته باید مراقب باشی اون شنونده‌ی مهربون با حرفا و راهنمایی‌هاش به دردسر بیشتر نندازه تو رو یا حالت رو بدتر نکنه!

2) نه گفتن به انزوا !

انزوا و خونه نشینی یکی از بهترین و مفیدترین غذاهای بیماری افسردگی بعد از زایمان هست که باید خیلی مراقبش باشی. نیازی هم نیست که لزوماً روابط اجتماعی شلوغی داشته باشی و با افراد مختلفی ارتباط داشته باشی. صرفا بودن در یک اجتماع کوچیک میتونه به بهبود این افسردگی کمک کنه. میتونی از مادرانی که قبلا تجربه افسردگی داشتن یا همزمان با شما بچه‌دار شدند کمک بگیری. قطعا صحبت کردن با کسی که در شرایط خودت قرار داره میتونه کاملا تاثیرات مثبتی داشته باشه و کلی ایده خوب بهت بده.

3) ممنوع کردن کار کردن زیاد !

اگه از اون دسته مادرانی هستی که مدام تو خونه مشغول کار کردن هستن باید بگم که این رفتار اشتباهه. باید در این دوران از زندگی، خودت و نوزاد اولویت باشین. بودن در کنار هم باعث میشه که روحیه مضاعف داشته باشی و همین روحیه زیاد نتیجه‌اش مقابله با افسردگیه و این کار باعث میشه که بیماریت ضعیف و ضعیف‌تر بشه.

4) مقدار کافی استراحت کردن !

بدن در طول شبانه روز به استراحت نیاز داره. این، به این معنی هستش که اگر مدام بخوای به نوزاد برسی خودت نمیتونی به اندازه کافی استراحت کنی؛ پس باید از همسر یا اطرافیان خودت کمک بگیری که از نوزاد مراقبت کنند تا بتونی مدت زمان خاصی رو بخوابی و استراحت کنی. البته بجز خواب میتونی از دوش آب گرم یا خوندن کتابی که بهت آرامش میده هم استفاده کنی. یا مثلا گوش دادن به موسیقی مورد علاقت یا دیدن سریال محبوبت.

افسردگی شدید بعد از زایمان

اگر موارد و راهکارهایی که برای مقابله با این بیماری انجام نشه یا حتی به تاخیر بیوفته، نتیجه‌اش میشه افسردگی شدید پس از زایمان که دیگه کار رو برات سخت تر میکنه و علاوه بر آسیبی که به دیگران میزنی، دوبرابر همین آسیب رو به خودت وارد میکنی. پس با رعایت نکته‌های مهمی که گفتم سعی کن این بیماری رو کنترلش کنی تا به راحتی بتونی از این مرحله سخت زندگیت عبور کنی.

علائم افسردگی شدید بعد از زایمان :

 • توهم یا دیدن و شنیدن چیزهایی که وجود خارجی ندارند.
 • سردرگمی و صحبت های بی مورد
 • رفتارهای عجیب و غریب
 • خشونت بیش از حد
 • افکار خودکشی و یا آسیب رساندن به نوزاد

عوامل بالا نشانه‌های افسردگی شدید بعد زایمان هست که به محض ظهور اینها، باید با روانشناس حرفه‌ای در این زمینه مشورت کنی. افسردگی شدید میتونه خیلی خطرناک باشه اما با تلاش و مشاوره میتونی به راحت باهاش مقابله کنی و شکستش بدی ❤️

حتما توصیه می‌کنم بخونی:
💬 نظر بقیه رو بخون و نظر بده...

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 نفر نظر دادند؛ بعدی تو باش👇
 1. leyla میگه:

  سلام
  من تازه زایمان کردم. شدیدا حالم بده. دلیل افسردگی بعد از زایمان رو تازه الان فهمیدم. شما روانشناس هم دارید؟ اگه نه میشه به من معرفی کنید یه خوبش رو😭

  1. سرنخک میگه:

   سلام لیلا جان
   آروم باش
   درستش میکنیم عزیزم
   ما تیم درمانی داریم
   رو آیکون تلفن پایین صفحه بزن تا برات وقت بذارم

 2. فاطمه میگه:

  من مادرم سر من افسردگی پس از زایمان گرفت. منم الان بچم 2 هفته اش هست و شدیدا احساس افسرده بودن دارم

  1. سرنخک میگه:

   سلام فاطمه جان
   متاسفم که حالت بد شده بعد از زایمان
   نگران نباش
   میتونی رو کمک من حساب کنی
   رو آیکون واتس اپ پایین صفحه بزن تا برات وقت مشاوره با روانشناس بذارم

💬 نظر بقیه رو بخون و نظر بده...

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

میخوام افسردگیمو درمان کنم🥺
رزرو وقت مشاوره با روانشناس
وقتش رسیده که افسردگی خودت رو درمان کنی