✅ Medically reviewed by Fateme Motevalli, licensed psychologist recently

صحت علمی این مقاله توسط فاطمه متولی متخصص روانشناس در سرنخک به تازگی تایید شده است

افسردگی زنان امروز و 23 مورد از علائم نشانه ها و دلایل

سَرِنَخی به سوال چگونه به همسر افسرده کمک کنم؟

افسردگی در زنان پدیده رایج این رو‌ز‌ها شده. زنان بیشتر از قبل به افسردگی دچار میشن . شدت افسردگی در زنان نسبت به مردان بیشتره. البته درک کردن افسردگی در زنان به دلیل ویژگی‌های بدنی خاصشون(مثل پریود شدن و حاملگی) خیلی راحت نیست؛ ولی نمیشه دست روی دست گذاشت. طی تحقیق که انجام شده، آمارها نشون داده که 8 درصد از خانم‌های بالای 20 سال در طی یک دوره دو هفته‌ای معین دچار افسردگی شده‌اند و همین آمار نشون مده که خانم‌ها دوبرابر مردها بیشتر در معرض افسردگی قرار دارند. زنان هم مثل مردان هر روزه با استرس‌های مختلفی روبرو می‌شوند و همین باعث تشدید بیماری در اونها میشه. پس باید شروع‌کرد…

سرنخک به شما كمك میكنه تا با شناخت بهتر و بیشتر از افسردگی در زنان ، فرآیند درمان افسردگی  رو با كارهای ساده شروع‌كنی.

افسردگی در زنان و تفاوت آن با غمگین شدن چیست؟

اول باید سعی كنی تفاوت غمگین‌بودن رو به‌عنوان یك احساس و افسردگی رو به‌عنوان یك بیماری بیشتر از‌قبل درک كنی.

 • غمگین‌ شدن یکی از واکنش‌های طبیعی در‌برابر مشکلاته و برای هرکسی پیش‌میاد. با گذشت زمان و کمی صبر، غم‌ و‌ غصه کم‌رنگ میشه و شاید از بین‌بره. غمگین‌ شدن درمان خاصی لازم نداره چون بیماری محسوب‌ نمیشه. شاید با شنیدن موسیقی شاد یا رفتن به رستوران مورد علاقه یا تماس با هم‌كلاسی دانشگاه خودش بی خبر از ذهن پَر‌ بكشه.
 • اما افسردگی فرق‌ میکنه. افسردگی به عنوان بیماری جدی روانی(در اصطلاح غیر روانشناسی، روحی) تعریف‌ میشه و باید درمانش کرد. افسردگی باعث احساس غم و اندوه شدید و مداوم و در‌ ادامه زودرنجی ، انزوا و مشکلات فیزیکی میشه. برای همه ما پیش میاد که به دلایل مختلف گاهی اوقات احساس غم و اندوه سراغمون بیاد. اما اگر غم و اندوه داره مهمون همیشگی ذهن میشه باید فکری به حالش کرد. نباید به افسردگی به چشم ناراحتی عمیق نگاه کرد. بلکه باید بهش به چشم یک بیماری نگاه کنی. ساده گرفتن افسردگی میتونه درمانش رو سخت‌تر کنه.

افسردگی میتونه سراغ همه بیاد و پشت هیچ دری گیر نمی‌کنه. کسی از افسردگی در‌ امان نیست و همه بالقوه میتونن افسردگی رو تجربه‌كنن. اما افسردگی بین افراد مختلف فرق میذاره و برای هر كسی مِنو جداگانه‌ای از مشكلات و عوارض درست می كنه.

اینکه ورزشکار حرفه‌ای باشی و هر روز ورزش بکنی یا پولدار باشی و هر شب لای پر‌ِ قو بخوابی برای افسردگی اهمیتی نداره.

افسردگیِ خانوما یه بیماری جدیه و میتونه روی کار، خواب، مطالعه، غذا خوردن و لذت بردن از زندگی تأثیر بذاره.

اگرچه که تحقیقات ادامه دارند؛ اما تا الان به این نتیجه رسیدیم که انواع افسردگی در زنان میتونه دلایل زیر رو داشته باشه:

انواع دلایل افسردگی زنان
ارثی(ژنتیکی) جسمی (بیولوژیکی)
محیطی(مثل محیط کار یا جامعه) روانی

بیشتر زنانِ افسرده برای بهتر شدن، نیاز به درمان ویژه افسردگی دارند. اما میشه برای شروع، خودت با کمی شناخت، یه سری کارهای ساده رو اگر میتونی انجام بدی و کمی حالِت رو سبک‌تر بکنی.

علائم افسردگی در زنان جوانآیا بانوی افسرده میتونه به سادگی از افسردگی دوری کنه؟

واقعیت اینه که نمیتونی با گفتن یا شنیدن « سعی کن افسرده نباشی» واقعا این رو عملی کنی! گاهی پیش میاد که اطرافیان تو وقتی که متوجه میشن دچار این بیماری شدی، میگن:

– خب تلاش کن افسرده نباشی.

– از افسردگی دوری کن.

– سعی کن مثبت باشی.

– اگه بیشتر تلاش کنی، میتونی بیشتر شادی باشی.

حقیقتا افسردگی یه نشونه ضعف در یه آدم نیست. همینطور که میشه سرماخورد و 1 ماه یا بیشتر بهش دچار شد، افسردگی رو هم باید به چشم یه بیماری نگاه کنی. البته نمیگم که ازش غول بسازی و تلاش کنی با بزرگ دونستن بیش از حدش، درمان شدنت رو سخت کنی! نه… اما اگر اطرافیانت به اشتباه از روی بی اطلاعی، به تو این احساس رو دادند که حتما آدم بدی هستی که درگیر علائم افسردگی شدی، این قسمت از نوشته رو یادت باشه.

گاهی حتی اطرافیان به تو برچسب تنبل، بدرد نخور و موارد دیگه میزنند. اونا بی اطلاع هستند، اما خوبه که بدونی تو بیماری. و این بیماری قابل درمانه.

زنِ افسرده در طول بیماری خودش، تنبلی میکنه… اما زنِ تنبلی نیست!

پس باید چکار کنم؟

کاری که باید بکنی اینه که هرچه سریع‌تر یه دکتر مشاور روانشناس خوب برای درمان افسردگی خودت پیدا بکنی. و مراجعه بهش رو شروع کنی.

میدونم که هزینه‌های مشاوره روانشناسی بالاست، اما وقتی بیمار میشی، باید به دنبال درمان بری.

حواست باشه که ممکنه خودت تنهایی بتونی از پس بیماریت بر بیای و درمانش کنی؛ اما این هم میتونه بیشتر طول بکشه؛ هم اینکه اصلا نتونی به خودت کمک کنی.

چون واقعا انتظاری هم ازت نمیره. درمان افسردگی یه کار علمی و پزشکیه و مشاور روانشناس به کمک روانپزشک(اگر درمان دارویی نیاز بود) به تو کمک می‌کنند این بیماری رو حلش کنی.

اما بیا یکم راجب انواع افسردگی در زنان بیشتر بهت بگم…

انواع افسردگی خانم‌ها در مراحل مختلف زندگی

بارداری، دوران پس از زایمان، یائسگی و چرخه‌ی عادت ماهیانه (پریود) از انواع بیماری افسردگی در زنان هستند.

در ادامه با هرکدوم بیشتر آشنات میکنم:

افسردگی قاعدگی (پریود) زنان

در دنیای علمی چیزی داریم به اسم سندرم قبل از قاعدگی یا PMS که خانوما قبل و در حین دوران عادت ماهیانه بیحال میشن و آستانه تحملشون تغییر میکنه. بهش میگن تحریک پذیری بالا.

حالا بعضی از خانوما، درگیر یه مدل از افسردگی میشن که در دنیای علم روانشناسی بهش میگن PMDD. 

این مدل از افسردگی دوران پریود زنان، میتونه یه اتفاق جدی باشه. و علائمش از سندرم قبل از قاعدگی که بالاتر توضیحش دادم، شدیدتر میشه.

نشانه‌های افسردگی قاعدگی یا پریود زنان
تحریک‌پذیری بالا عصبانیت
خلق و خوی افسرده غم و اندوه
افکار خودکشی تغییر اشتها
نفخ و حساسیت پستان‌ها درد مفاصل و عضلات

افسردگی دوران حاملگی (بارداری) زنان

باردار شدن اصلا آسون نیست. معمولا خانومای باردار، صبح‌ها با حالِ بد ناشی از افسردگی، تغییرات وزنی و تغییرات خُلقی روبرو هستند.

مراقبت کردن از یه آدم جدید (نوزاد) هم برای خودش چالش‌های سختی میتونه به همراه داشته باشه. بسیاری از خانم‌ها با یه حالتی به اسم غم پس از زایمان دچار میشن. 

حالتی که باعث میشه اونا کمی تغییرات خُلقی داشته باشند و احساس نگرانی، ناراحتی و خستگی بکنند در هفته‌های اول پس از متولد شدن بچه‌ی جدید. البته که معمولا بین یک یا دو هفته طول میکشن و بعدش مادر با این اتفاق جدید، سازگار میشه و اوضاعش خوب میشه.

اما یه بیماری افسردگی پس از زایمان داریم که مسئله جدی ای هست! 

این بیماری میتونه زنان رو در دوران بارداری و  پس از زایمان تحت تأثیر قرار بده. این بیماری جدی‌تر از غم پس از زایمان هست که بالاتر بهش اشاره کردم.

مادران مبتلا شده به این مدل از افسردگی، احساس غم  و اندوه، اضطراب و خستگی شدید‌تری رو تجربه می‌کنند. و این باعث میشه مراقبت از خودشون و فرزند جدیدشون سخت‌تر بشه.

مشابه مدل‌های دیگه افسردگی، باید مادر به مشاور روانشناس متخصص در درمان افسردگی مراجعه کنه و درمانش رو شروع کنه.

و اما میرسیم به نوع دیگه‌ای از افسردگی زنان که مربوط به یائسگی اونها میشه.

افسردگی یائسگی 

این مدل از بیماری افسردگی زنان، در موعد یائسه شدنشون اتفاق میوفته. یائسگی یک مرحله طبیعی از زندگی یک زن هست که گاهی میتونه برات چالش‌برانگیز باشه.

اگر در دوران یائسگی هستی، ممکنه با مشکل خواب، بالا پایین شدن مود (خُلق)  و گُرگرفتگی(داغ شدن) مواجه بشی.

اما بیماری افسردگی یائسگی در زنان باعث میشه اونا در این دوران، تحریک‌پذیری بالا، اضطراب، غم یا احساس از دست دادن لذت‌های زندگی رو تجربه کنند.

علائم جسمی افسردگی در زنانبه شکل کلی، علایم افسردگی شدید در زنان شامل چه مواردی میشود؟

همین اول بهت دوست دارم یادآوری کنم که یه نوع از بیماری افسردگی رو داریم که بهش میگن افسردگی اساسی یا شدید که اینجا کاری با اون نداریم. منظورمون از افسردگی شدید همین مواردی هست که تا الان راجبش حرف زدیم.  به شکل کلی‌تر اگر بخوایم نشانه های افسردگی در زنان رو لیست کنیم، این موارد رو باید بهش توجه کرد:

 • احساس مداوم غمگین بودن و اضطراب داشتن
 • احساس نا امنی
 • احساس بد بینی
 • احساس گناه
 • احساس بی ارزشی
 • احساس درمونده بودن (درماندگی)
 • کاهش انرژی
 • احساس خستگی
 • مشکل خوابیدن
 • مشکل بیدار شدن
 • خوابیدن زیاد
 • از دست دادن علاقه به سرگرمی‌های همیشگی
 • صحبت کردن آهسته‌تر از حالت عادی
 • احساس بی قراری (نتونی آروم بشینی)
 • مشکل در تمرکز کردن
 • مشکل در به خاطر سپردن
 • مشکل در تصمیم گیری
 • تغییر در میزان اشتها
 • تغییر در وزن
 • داشتن افکار خودکشی یا صدمه زدن به خودت
 • سردرد
 • گرفتگی جسمی (مثلا عضلانی یا مفصلی)
 • مشکلات گوارشی بدون دلیل خاصی
 • بی میلی به داشتن رابطه جنسی
 • استفاده بیش از حد از نوشیدنی‌های الکلی
 • و..
حواست باشه که اگر یکی دو تا از این نشونه ها رو داشتی، دلیل نمیشه افسرده باشی. تشخیص افسردگی در زنان یه کار تخصصیه و باید حتما توسط دکتر روانشناس یا دکتر روانپزشک انجام بشه.

چطور به دختر مبتلا به افسردگی کمک کنم؟

کمکِ جدی و موثر کردن به فرد مبتلا به افسردگی که میتونه یک خانوم در زندگی شما باشه، سخته! کارهای موثرِ زیادی هم نمیشه کرد. موثرترین کار اینه که کمک بکنی تا زنِ افسرده به رواندرمانگر مراجعه کنه. مثلا اگه در هزینه‌ها مشکل داره، اگر میتونی، حامی مالی باش. یا اگر دکتر خوب نمیشناسه، میتونی در فرآیند تحقیق کمکش کنی. از دوست و آشنا اگر کسی تجربه مشابه داشت، آدرس دکتر روانشناس/روانپزشک خوب رو بپرسی. 

علائم افسردگی در زنان چیستاین بانوی افسرده میتونه همسر، شریک عاطفی، خواهر، مادر و هرکس دیگه‌ای با هر نقشی در زندگی تو باشه. در ادامه چند مورد رو دوست دارم بهت یادآوری کنم تا در برخورد و ارتباط با خانومِ افسرده بهشون توجه داشته باشی:

راجب احتمال افسردگی باهاش صحبت کن!

از اونجایی که فرد افسرده احتمال داره تو رفتار باهات، یه سری نشونه‌ها رو بروز بده، خوبه که در فضای مناسب باهاش صحبت کنی. مثلا اینکه اخیرا باهات ممکنه زیاد با عصبانیت رفتار کرده باشه. یا اگر شریک عاطفی شما هست، ارتباط جنسی‌تون به خاطر افسردگی کمتر شده باشه. و باقی علامت‌های افسردگی که بالاتر راجبش صحبت کردم.

در یک فضای مناسب، سعی کن با دیالوگ‌هایی با همین فضا و از همین جنس، باهاش صحبت کنی:

 • حس میکنم چند وقتیه بیشتر از همیشه عصبی هستی.
 • حس میکنم مدتیه حالت خوب نیست عزیزم…
 • دوس داری راجبش بامن حرف بزنی؟ میتونی بمن اعتماد کنی… (و اگر صحبت کرد، فقط گوش بده)
 • اینکه باهام اینطوری هستی، خیلی ناراحتم میکنه…  (داری احساساتت رو باهاش در میون میذاری)
 • اینکه رابطه جنسی چند وقتیه نداشتیم، من رو نگران میکنه. چون دوستت دارم و میخوام ارتباط بین‌مون خوب باشه…
 • با من که وقت نمیگذرونی، دلم میگیره. من از بودن با تو خیلی لذت میبرم…

این‌ها نمونه حرف‌هایی هست که میتونی به زبون خودت بهش بگی و تلاش کنی اولا از احساساتش صحبت کنه. دوما بدونه که تو ام از این رفتارها داری آسیب میبینی.

ممکنه اِنکار بکنه که افسرده شده!

احتمال داره که مشکلش رو اِنکار بکنه. و یا بگه که حالم خوبه. اشتباه میکنی. این طبیعیه… چون بسیاری از افراد افسرده، دلشون نمیخواد درمان بشن. فقط نیاز دارند که یکی به حرفاشون گوش بده.

اگر در این اتفاق فرد افسرده شروع به صحبت کرد و احساس کردی که از حرفاش داری خیلی ناراحت میشی و نمی‌تونی تحمل کنی، اونجاست که باید کمک کردن رو بعد از پایان صحبت، رها کرده و درمان رو به متخصص روانشناس بسپری. 

حتی ممکنه فرد دارای افسردگی خودش ندونه که نشانه‌های افسردگی رو داره. ینی خودش متوجه نباشه. 

حتی اگر افسردگی رو با سیگار کشیدن زیاد، با برقراری رابطه جنسی، یا کشیدن مواد درحال سپری کردن هست، ممکنه بهت بگه: من به این نیاز دارم. من به سیگار نیاز دارم. من به سکس نیاز دارم. من به مواد نیاز دارم. این استرس من رو کم میکنه. حواست باشه که این هم بخشی از توجیه و انکار ماجراست.

اما لازم نیست تو واکنش نشون بدی و درگیر بشی. چون کارِ شما نیست. باید مشاور این رو مدیریت کنه.

کارِ شما اینه که تشویقش کنی به پزشک مراجعه کنه. و تشخیص داده بشه مشکلش چیه.

میتونی اینطوری بهش پیشنهاد کنی که:

 • عزیزم میری… راجبش احساسات و مشکلاتت صحبت میکنی… و بعد میبینی ریشه هاش چیه. من مطمئنم بهت میتونه کمک بکنه… منم در کنارت هستم.

خبر خوب:

طبق آمارها، بالای 90 درصد افراد با طی کردن جلسات مشاوره روانشناسی و روانپزشکی (اگر نیاز بود) ، افسردگی خودشون رو میتونن بهبود بدند!

با رفتارهای منفی او چکار کنم؟

ممکنه خانم افسرده، بهت بِپَره. پرخاش کنه. کاری که تو میتونی بکنی اینه که از سرزنش کردن فرد افسرده دوری کنی. اصلا نباید رفتارهای اون رو سرزنش کنی. بگی چرا اینطوری کردی؟ چرا اونطوری کردی؟ واقعا که اینطوری رفتار میکنی. این دیالوگ ها ممنوعه! مدام نگو اینکارو کردی و من رو عصبانی کردی. یا حالمو بد کردی با اون رفتارت! اصولا غُر زدن به فرد افسرده، کمکی به بهود نمیکنه!

مراقبِ حال خودت باش!

اگر در این بین که حواست به بانوی افسرده هست، خوبه که فراموش نکنی اگر مراقب حال خودت نباشی، نمی‌تونی در این فرآیند اونطوری که باید همراهی کنی. این یعنی موارد زیر رو حتما باید مراقبشون باشی:

 • به اندازه کافی بخوابی
 • به طور مرتب ورزش کنی
 • رژیم غذایی سالم و متعادلی رو داشته باشی
 • حتی خودت به مشاور روانشناس مراجعه کن تا مراقبت کنی که افسردگی خانوم روی شما تأثیر نگران کننده‌ای نداشته باشه.

در پایان باید بهم بگم که اصلا از اینکه بخوای درخواست کمک بکنی، خجالت نکش و این فقط تو نیستی که دچار بیماری افسردگی شدی؛ شاید باورت نشه ولی خیلی از آدم‌های معروفی هستن تو سراسر دنیا که یک روزی با این بیماری دست و پنجه نرم کردند ولی خوب الان حالشون کلی خوبه. از بین این افراد میتونم برات دِمی لوواتو رو مثال بزنم، لوواتو بازیگر و خواننده آمریکایی هستش که در کودکی به شدت دچار افسردگی میشه، مواد مصرف میکنه و حتی فکرهای خودکشی به سرش زده اما، با این بیماری جنگیده و حالش بهبود پیدا کرده و در همین زمینه خودش میگه:

“اگر داری با این بیماری (افسردگی) دست و پنجه نرم میکنی، باید بهت بگم که باید درخواست کمک کنی و کلی آدم هست که میتونه بهت کمک کنه چون شاید خودت نتونی خیلی از جنبه‌هایی که این بیماری داره رو ببینی. درخواست کمک یکی از نشانه‌های قوی بودنه پس قوی بمون و باهاش بجنگ”

حتما توصیه می‌کنم بخونی:
💬 نظر بقیه رو بخون و نظر بده...

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 نفر نظر دادند؛ بعدی تو باش👇
 1. حسین میگه:

  با توجه به این مطلب خانوم من افسردگی داره. باید براش روانشناس بگیرم

  1. سرنخک میگه:

   سلام حسین عزیز
   متاسفم از این بابت🥺
   ولی ناراحت نباش، من کنارتم و بهت کمک میکنم تا همسرت رو از این وضعیت خارج کنی
   براش وقت بگیر و سوالی داشتی بپرس❤️😘

 2. فلورا میگه:

  افسردگی زن‌ها رو باید جدی گرفت! خیلی وقتا مردا افسرده شدن مارو جدی نمیگیرند. این بده!!!!!

  1. سرنخک میگه:

   آره فلورا جان… به خاطر آگاه نبودنه خیلی وقتا… همین که مطالب این مدلی رو به دست آقایون برسونیم، قدم بزرگی برداشته میشه. اگر سوال یا مورد دیگه ای بود، در کنارتم عزیزم

💬 نظر بقیه رو بخون و نظر بده...

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

میخوام افسردگیمو درمان کنم🥺
رزرو وقت مشاوره با روانشناس
وقتش رسیده که افسردگی خودت رو درمان کنی